صفحه اصلي > دانشجویان دانشگاه هرمزگان > اجتماعی 
 


 

جريان شناسی جنبش دانشجویی

تشریح جریان شناسی جنبش دانشجویی توسط دکترقربانی عضوهیات علمی دانشگاه ارومیه
جريان شناسی جنبش دانشجویی

بسم‌ا... الرحمن الرحيم.

خدمت همه شما دانشجويان عزيز سلام عرض مي‌كنم.

ما در جلسه گذشته به مفهوم «جنبش دانشجويي» پرداختيم، و فهميديم كه جنبش دانشجويي در مبارزه با رژيم دست‌نشانده آمريكايي‌ها و انگليسي‌ها در ايران (پهلوي) و در مبارزه با استكبار جهاني شكل گرفت و نقطه اوج آن در 16 آذر 1332 بود. بعد به تقسيم‌بندي جنبش دانشجويي پرداختيم و گفتيم جنبش دانشجويي به سه دستة عمده تقسيم‌بندي كرد و آن هم به اين ترتيب بود. جنبش دانشجويي كه براي آن‌ها اسلام‌گرايي و ارزش‌هاي ديني مهم هست و اولويت دارد. و جنبش دانشجويي كه ملي‌گرايي و ناسيوناليسم براي آن‌ها اولويت دارد و كساني كه چپ‌گرايي و سوسياليست يا ماركسيست ذهن آن‌ها را گرفته است.

اما در رابطه با نيروهاي اسلام‌گرا و تشكل‌هاي اسلام‌گرا و ارزشي در دانشگاه‌ها ما مي‌توانيم به اين تشكل‌ها اشاره كنيم:

- يكي از اين تشكل‌ها "سازمان بسيج دانشجويي" است. مي‌دانيد كه بعد از پايان جنگ تحميلي و در اواخر سال 67 فرماني از سوي حضرت امام(ره) صادر شد تحت عنوان "تشكيل سازمان بسیج دانشجو و طلبه"، من همين الآن در محضر شما گلايه مي‌كنم كه چرا ما بسيج دانشجويي و طلبه كه حضرت امام اين دوتا را با هم، با همين عبارت فرمان تأسيس تشكيل سازمان دانشجو و طلبه صادر فرمودند چرا الآن دوتا شده؟! يعني دانشجو و طلبه جدا از هم هستند، بسيج طلّاب، بسيج دانشجو، در صورتي كه فرمان يكي بوده، اين «و»، «و»ي انفصال نبوده! «و»ي عطف بوده و بايد با هم مي‌بودند كه آن وحدت حوزه و دانشگاه يك بخشي‌اش ساختاري است. بله نرم‌افزاري هست، ولی يك بخشي هم حداقل مي‌توانستند بسيج دانشجو و طلبه را تأسيس كنند؛ فرمان حضرت امام اين بوده است.

خيلي خوب است كه كساني و دانشجويان عزيزي كه تحت عنوان بسيج دانشجويي در اقصي نقاط ايران فعاليت مي‌كنند خيلي خوب است كه اينها آن فرمان حضرت امام را بخوانند و بدانند يكي از نكته‌هايي كه در آن فرمان اشاره شده، اين هست كه حضرت امام(ره) مي‌فرمايند كه فرزندان بسيجي من در دانشگاه‌ها و طلّاب، و طلبه‌ها بايستي به حكومت جهاني اسلام فكر كنند و به دنبال تأسيس آن باشند. خب الآن چند نفر از بچه‌هاي بسيج دانشجويي ما به دنبال اين هستند و اصلاً مي‌داند كه امام براي اين دستور داده و مي‌دانيم كه بسيج دانشجويي بايستي مفتخر باشد كه آخرين نهادي كه توسط امام و شخص ايشان تأسيس شد و دستور تأسيس آن صادر شده، سازمان بسيج دانشجويي است. خيلي از نهادها را ديگران تأسيس كردند خدمت حضرت امام رسيدند و امام تأييد كردند. خيلي از نهادها اين‌طوري بوده ولي بسيج دانشجويي توسط ايشان و از ناحيه و لسان ايشان صادر شده، و اين جزء بزرگترين افتخارات است. تشكلي كه مفتخر است نفس حضرت امام در آن تشكل دميده شده است.

اين تشكل دانشجويي پناهگاه، و يا به تعبير بهتر مركز اين تشكل دانشجويي در آن سال‌هاي اوليه مركز تجمع و تمركز رزمندگاني بوده كه در دوران جواني زندگي مي‌كردند جوان بودند و اين‌ها در دوران جنگ احساس وظيفه و تكليف كرده بودند و بخش عمده‌شان درس و دانشگاه‌شان را رها كرده بودند، جبهه بودند و الآن هم كه جنگ سخت‌افزاري تمام شده بود، به سنگر ديگري تحت عنوان جنگ نرم‌افزاري وارد شده بودند و در آنجا مبارزه علمي و جهاد علمي مي‌كردند. بنابراين اين‌ها آمدند در دانشگاه فعاليت‌شان را در شكل بسيج دانشجويي ادامه دادند و در آن سال‌ها، بچه‌هاي بسيج دانشجويي عموماً بچه‌هاي رزمنده بودند، بچه‌هايي بودند كه عطر دفاع مقدس را به دانشگاه‌ها آورده بودند. به نظر بنده بسیج دانشجویی ساختار و سازمان نیست بلکه یک تفکر است ممکن است کسی در جامعه اسلامی باشد یا در انجمن اسلامی باشد یا اصلا در هیچ تشکلی نباشد ولی بلحاظ فکری یک بسیجی تمام عیار بوده باشد.

از اولين اقدامات اين‌ها اين بود كه اردوي ديدار از جبهه‌هاي جنوب و غرب كشور را راه‌اندازي كردند تحت عنوان اردوي "راهيان نور"

يكي از برنامه‌هاي بسيج دانشجويي برپايي اردوهاي ديني، فرهنگي، آموزشي و ورزشي است

يكي از برنامه‌هاي بسيج دانشجويي "طرح ولايت" است. طرح ولايت مقدماتي، و طرح ولايت تكميلي

بسيج، جشنواره‌هاي علمي، فرهنگي و ورزشي برگزار مي‌كند. يكي از معروف‌ترين برنامه‌هاي جشنواره فرهنگي بسيج، "جشنواره پژوهشي دانشجويان" است. يعني پژوهشگران جوانِ دانشجوي بسيجي كه ذيل معاونت پژوهشي علمي، معاونت علمي بسيج دانشجويي فعاليت مي‌كنند به مبارزات علمي خودشان ادامه مي‌دهند و خيلي از طرح‌ها و اختراعات و كشفياتي كه در كشور مطرح مي‌شود حاصل زحمات اين عزيزان در بسيج دانشجويي است.

برپايي جلسات نقد و بررسي مسائل سياسي روز هست كه تحت عنوان معاونت بررسي و تحليل بسيج دانشجويي است. مي‌دانيد كه بسيج دانشجويي ذيل اين معاونت فعاليت‌هاي سياسي مختلفي دارد، كتاب‌هاي مختلف، لوح‌هاي مختلف، فيلم‌هاي مختلف و سايت‌هاي مختلف را بارگذاري مي‌كند، محتوا را به‌روز رساني مي‌كند، محتواي خيلي فاخر و مترقي به اعضاي خودش و ساير تشكل‌ها مي‌دهد.

بسيج دانشجويي، پژوهش‌هاي تخصصي دارد. مي‌دانيد كه يكي از پايه‌هاي اصلي "مؤسسه رويان" بچه‌هاي بسيج دانشجويي بودند و اينها در آنجا فعاليت مي‌كنند. در اصفهان، در رويان اصفهان و در ساير اقصي نقاط كشور.

بسيج از كساني كه در حوزه‌هاي علمي و پژوهشي و فرهنگي فعاليت مي‌كنند، حمايت مي‌كند، آنهايي كه به مسائل علمي علاقه دارند، مثل مسائل پژوهشي مي‌توانند به بسيج مراجعه كنند و در ذيل آن فعاليت كنند.

تشكل ديگر، "دفتر تحكيم وحدت" است. بعد از پيروزي انقلاب اسلامي ايران تعدادي از دانشجويان دانشگاه‌هاي تهران محضر حضرت امام(ره) رسيدند و از ايشان خواهش كردند كه حضرت امام نصيحتي بكنند و البته گزارشي هم اين دانشجويان پيرامون وضعيت دانشگاه‌ها به حضرت امام دادند كه اينكه گروهك‌هاي ضد انقلاب مثل گروهك منافقين در دانشگاه‌ها فعال هستند، گروهك شمال غربي كه در دانشگاه شمال غربي كشور و گروهك حزب خلق مسلمان فعال است ما بايد چكار كنيم؟ خدمت امام اين گزارش را دادند و از ايشان دو خواهش كردند. يكي اينكه امام اين‌ها را نصيحت بكند و دوم اينكه امام نمايندگاني معرفي بكند كه دانشجويان بتوانند با اين نمايندگان حضرت امام ارتباط داشته باشند و از نصايح و رهنمودهاي نمايندگان مستقيم حضرت امام بهره‌مند بشوند. حضرت امام يك جملة معروفي براي اين دانشجويان – كه عرض كردم اين‌ها تعدادي از اعضاي انجمن اسلاميِ 4، 5 تا از دانشگاه‌هاي مهم تهران بود نه شهرستان- حضرت امام فرمودند كه شما برويد وحدت‌تان را تحكيم كنيد، يعني شما برويد با وحدت كلمه كه جزء استراتژي‌ها و راهبردهاي حضرت امام در برخورد با انواع و اقسام و مسائل فرهنگي اجتماعي بوده، فرمودند شما برويد وحدت‌تان را تحكيم كنيد. و اين‌ها بعد از اين ماجرا آمدند و دفتر تحكيم وحدت را تأسيس كردند. به اين معني كه بتوانند وحدت بين نیرو‌هاي مذهبي دانشجويان را بيشتر كنند.

بايستي بدانيد كه آن زمان نه جامعه اسلامي دانشجويان كه جزء جريان اسلام‌گرا بود، نه بسيج دانشجويي وجود داشت، اين‌ها نبودند فقط انجمن اسلامي بود، فقط انجمن اسلامي دانشجويان بودند كه مباحث فرهنگي و اسلامي را در دانشگاه‌ها پيگيري مي‌كردند. خب اين‌ها آمدند دفتر تحكيم وحدت را تأسيس كردند كه بتوانند نيروهاي ارزشی را با هم متحد كنند و فعاليت‌هاي اسلامي انجام بدهند.

در رابطه با سؤال دوم و خواهش دومي كه از حضرت امام داشتند آن هم حضرت امام افرادي را معرفي كرد، بعضي‌ها مي‌گويند اين دانشجويان خودشان گفتند كه ما فلاني را مي‌خواهيم كه از او استفاده كنيم، امام هم تأييد فرمودند. – دوتا روايت است- يك روايت اين است كه خود دانشجويان تعدادي را معرفي كردند امام تأييد فرمودند و يك روايت هم اين است كه نه خودِ امام فرمودند كه نه به اين‌ها مراجعه كنيد. كه جالب است بدانيد مقام معظم رهبري – حضرت آيت‌ا... خامنه‌اي- جزء كساني بودند كه امام در رابطه با ايشان، ايشان را تأييد كرده بودند و يا به روايتي سفارش كرد كه از ايشان استفاده كنيد و بدانيد كه حضرت آقا – مقام معظم رهبري- جزو سخنرانان در واقع پايه‌اي دفتر تحكيم وحدت در آن سال‌ها بود، قبل از رياست جمهوري، كه بعد از رياست جمهوري ديگر امكان حضور مستمر و مداوم نبود، گرچه پيام‌هاي ايشان از همان زمان به دفتر تحكيم وحدت و در دوره رهبري‌شان كماكان ادامه دارد. مقام معظم رهبري در آن سال‌ها امام جماعت مسجد دانشگاه تهران هم بودند.

خب اين‌ها آمدند دفتر تحكيم وحدت را تأسيس كردند. دفتر تحكيم وحدت دقيقاً همان سال، تابستان خدمت امام رسيدند، پاييز 1358 ، 13 آبان اعضاي دفتر تحكيم وحدت در يك عمليات انقلابي و مورد تأييد امام و مقام معظم رهبري لانة سرتاسر جاسوسي آمريكا را اشغال كردند كه به شدت مورد حمايت حضرت امام و توده‌هاي عمومي مردم قرار گرفت و امام اين اقدام بچه‌هاي دفتر تحكيم وحدت كه آن زمان با نام "دانشجويان پيرو خط امام" معروف شدند و بيانيه دادند، امام(ره) اين اقدام را "انقلاب دوم" معرفي كردند كه فرمودند: چه بسا اگر اين انقلاب دوم رخ نمي‌داد انقلاب اول هم منحرف مي‌شد و آمريكايي‌ها نيّات شوم و پليدشان را پيش مي‌بردند.

اسناد لانه جاسوسي نشان مي‌دهد كه آمريكايي‌ها به دنبال طراحي كودتاهايي بودند، به دنبال تهديد يا تطميع بعضي از كارگزاران بوده و مسائلي پيرامون دولت موقت و اعضا و كابينة آقاي مهدي بازرگان، اولين نخست‌وزيري ايران و يا به تعبيري بهتر رئيس موقت دولت ايران منتشر شد و البته آنها هم سريع براي اينكه بتوانند افتضاح سياسي‌شان را لاپوشاني كنند استعفا دادند و دولت موقت از بين رفت.

*************************************

در دوران جنگ، اعضاي دفتر تحكيم وحدت جزو كساني بودند كه بخشي از فرماندهي جنگ به عهده اين‌ها بود. آقاي عزیز جعفري، فرمانده فعلي سپاه، آقاي سيديحيي رحيم صفوي فرمانده قبلي سپاه، آقاي احمدي مقدم، آقاي ضرغامي، خيلي از افراد و اعضاي ديگر. آقاي احمدي‌نژاد. همه‌ی اين‌ها از اعضاي تحکیم وحدت آن دوره‌ها بودند. جا دارد از شهيد سيدمحمدحسين علم‌الهدي عضو شوراي دوم دفتر تحكيم وحدت ياد كنيم و ياد آنها را گرامي بداريم.

خب اعضاي دفتر تحكيم وحدت در دوران جنگ رشادت‌ها از خودشان بروز دارند. متأسفانه بعد از اتمام جنگ تحميلي و در دوران سازندگي، مباحث جديدي كه در حوزه معرفتي و فكري مطرح شد تعدادي از اين دانشجويان كه عضو دفتر تحكيم بودند دلبسته و علاقمند به اين مباحث التقاطي و انحرافي شدند و دفتر تحكيم وحدت در يك برهه‌اي دچار انشقاق و انحراف و انشعاب شد اما خوشبختانه مجدداً دانشجويان انقلابي و اسلامي آمدند، دفتر تحكيم اول را با همان ريل اوليه كه ريل اسلام‌گرايي،‌ ولايت‌پذيري، خدمت به مردم، خدمت به انقلاب، خدمت به آرمان‌هاي حضرت امام(ره) و خدمت به تفكرات و رهنمودهاي مقام معظم رهبري كه مبتني بر اساسنامه و مرامنامه دفتر تحكيم وحدت هست به آن ريل برگرداند و الآن - الحمدلله و المنّه- دفتر تحكيم وحدت جزء تشكل‌هاي اسلامي و انقلابي ما هست. نشستش را برگزار مي‌كند، جلسات مختلف دارد و در بخش عمده‌اي از دانشگاه‌هاي ما فعال هستند. مثل دانشگاه الزهراء(س)، دانشگاه شاهد، دانشگاه تبريز، دانشگاه تهران، اين‌ها كساني هستند كه وقتي در ضيافت ماه مبارك رمضان در محضر مقام معظم رهبري برگزار مي‌شود اينها هم تشريف مي‌آورند و نقطه نظرات خودشان را اعلام مي‌كنند.

من فقط چندتا از فعاليت‌هاي دفتر تحكيم وحدت را خدمت شما عرض كنم:

يكي از برنامه‌هاي خوب و كارهاي خوبي كه دفتر تحكيم وحدت اين روزها انجام مي‌دهد "سايت تحكيم‌نيوز" هست. تحكيم‌نيوز اخبار و اطلاعات مرتبط با فضاي دانشجويي و دانشگاهي را منتشر مي‌كند. اين انجمن‌ها اتحاديه دارند به نام تحكيم وحدت كه عموماً در سال دو بار برنامه دارد كه عمومي است، يك نشست تشكيلاتي و انتخاباتي است و نشست دوم هم، نشست آموزشي است كه بطور گردشي در دانشگاه‌هاي مختلف برگزار مي‌شود و در اين نشست شخصيت‌هاي مهم سياسي و فرهنگي حضور پيدا مي‌كنند. در عموم اين نشست‌ها، مقام معظم رهبري پيام داده‌اند، مي‌توانيد برويد پيام‌هاي ايشان را در سايت مقام معظم رهبري Khamenehei.ir مراجعه بفرماييد و نقطه نظرات مقام معظم رهبري را پيرامون انجمن‌های اسلامي دانشجويان را با خبر و مطلع شويد.

خيلي خوب است كه محضر شما اين جمله پاياني را عرض كنم، و آن اين است كه ما يك انجمن اسلامي داريم تحت عنوان "انجمن اسلامي دانشجويان ايران در اروپا" كه آخرين پيام مقام معظم رهبري به اين دانشجويان بود و از آن‌ها خواسته بود كه ضمن تهذيب اخلاق و تقيّد به احكام و مباني اسلامي و شرعي،‌ خودشان را براي مديريت آينده كشور آماده كنند يعني تفكر مقام معظم رهبري اين است كه شما دانشجوي عزيز كه مي‌خواهيد در ذيل انجمن اسلامي فعاليت كنيد كلان‌نگر باشيد و خودتان را به لحاظ اخلاقي، به لحاظ علمي و به لحاظ مديريتي براي مديريت آينده ايران آماده كنيد. این انتقاداتي كه الآن شما به مسئولين فعلي و مديران فعلي داريد این نقطه ضعف‌هايي كه الآن مي‌بينيد سعي كنيد در وجود خودتان آن‌ها را كم كنيد كه انشاءا... در سال‌ها و بهره‌هاي آتي شما جاي اين مسئولين قرار گرفت و ممكن است دانشجويان آن زمان آن انتقادات را مجدداً براي شما داشته باشند. اگر من و شما سعي كنيم كه مهذّب اخلاق باشيم و مسائل مديريتي را ياد بگيريم انشاءا... بهتر از گذشتگان مي‌توانيم كشور را اداره كنيم.

*******************

تشكل ديگر "جامعه اسلامي دانشجويان" است. ببينيد در سال‌هاي 1365 و 66 كه دفتر تحكيم وحدت بر فضاي دانشگاه‌ها غلبه نسبي داشت، گروهي مقابل اين دانشجويان و تشكل وجود داشتند. دو گروه در دو مركز فعاليت می‌كردند.

-   يكي "كانون شهداي 72 تن" واقع در بخش دانشجويي حزب جمهوري اسلامي بودند كه اين‌ها شاخه دانشجويي حزب جمهوري اسلامي كه تحت عنوان كانون شهداي 72 تن، كه اين‌ها مخالف نحوه فعاليت‌هاي دفتر تحكيم بودند.

-   گروه دوم، عنواني داشتند تحت عنوان "هيئت متوسلين حضرت زهرا(س)" كه آن‌ها هم مخالف مشي و منش دفتر تحكيم وحدت در دانشگاه‌ها بودند. اين‌ها در سال تحصيلي 1365 - 66 يك اتحاد نسبي با هم بر مبناي مخالفت و اعتراض به نحوه فعاليت‌هاي دفتر تحكيم وحدت در دانشگاه‌ها داشتند و بعد با هم نشستند و مباحث مختلف را مطرح كردند تا اينكه در سال1368 جامعه اسلامي دانشجويان به صورت جدي و رسمي شروع به فعاليت كرد.

جامعه اسلامي دانشجويان از همان سال 1368 تا الآن يكي از تشكل‌هاي ارزشي، انقلابي و اسلامي دانشگاه‌ها بوده و بصورت مداوم و مستمر و منظم نشست‌هاي تشكيلاتي، آموزشي و انتخاباتي خودش را برگزار كرده، مي‌شود گفت كه جامعه اسلامي دانشجويان جزو تشكل‌هاي كاملاً دموكراتيك است به دلیل اينكه اعضا و افراد آن‌ها شوراي مركزي دانشگاه مربوطه را انتخاب كنند و شوراي مركزي اعضاي شوراي مركزي اتحاديه را انتخاب و گزينش مي‌كنند و سال به سال هم اين اتفاق مي‌افتد. من ياد ندارم كه در جامعه اسلامي يك نفر دو سال مداوم دبيركل باشد، و اين نشان مي‌دهد كه گردش نخبگان و چرخش اعضاء كاملاً در اين تشكل رعايت مي‌شود و يكي از نقاط قوّت و قابل توجه اين تشكل دانشجويي است.

جامعه اسلامي دانشجويان برنامه‌هاي مختلفي دارد. سايت جامعه اسلامي دانشجويان تحت عنوان jadnews.ir جزء سايت‌هاي فعال تشكل‌هاي دانشجويي جنبش دانشجويي است.

جامعه اسلامي دانشجويان در خلال آن فعاليت‌هاي تشكيلاني هم انجام مي‌دهد. شايد بشود گفت كه يكي از تشكيلاتي‌ترين تشكل‌هاي جنبش دانشجويي، جامعه اسلامي دانشجويان است يعني كاملاً يك رفتار تشكيلاتي دارد و دبير تشكيلات جامعه اسلامي دانشجويان جزء شخصيت‌هاي مهم و تأثيرگذار اتحاديه هم هست. اعضاي اين تشكل بعد از فارغ‌التحصيلي مي‌توانند جزء مديران فرهيخته و بسيار تأثيرگذار كشورمان باشند. اين تشكل با جريان‌هاي اصولگرا ارتباط خوبي دارد. شايد در سال 1384 تنها تشكلي كه از آقاي دكتر احمدي‌نژاد در دورة اول رياست جمهوري حمايت كرد جامعه اسلامي دانشجويان يا به تعبير بهتر برخي از اعضاي جامعه اسلامي دانشجويان بودند. در آن سال و دوره – 1384- ا لبته 1388 آقاي احمدي‌نژاد در دوره انتخابات مورد حمايت احزاب و گروه‌هاي اصولگرا هم قرار گرفت اما در سال1384 و در دوره اول ايشان مورد حمايت گروه و حزبي قرار نگرفت و تنها بخشي از جامعه اسلامي دانشجويان يا به تعبير بهتر برخي از اعضاي اسلامي دانشجويان از ايشان حمايت كردند.

يكي ديگر از كارهاي جامعه اسلامي دانشجويان فعاليت‌هاي سياسي است. يكي از خصوصيات بسيار بارز جامعه اسلامي، صراحت لهجه، جسارت و شجاعت سياسي آن‌هاست. آن‌ها بدون هيچ محافظه‌كاري و يا مصلحت‌انديشي نظرات و مواضع سياسي خودشان كه مبتني بر اصول و ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي است اعلام مي‌كنند و به خاطر همين هم مورد حمايت نيروهاي ارزشي و انقلابي هم هستند. البته بديهي است بخشي از جنبش دانشجويي و جريان‌هاي دانشجويي نسبت به اين مواضع ممكن است كه منتقد باشند و اين اشكالي ندارد. مي‌دانيد كه در داخل خودِ تشكل‌ها همين انتقاد و نقد وجود دارد اما جامعه اسلامي دانشجويان اين صراحت لهجه و اين قدرت بيان مواضع سياسي فارغ از جناح‌بندي‌ها را دارد و دقیقا مي‌شود گفت اين نقطة مميزه و نقطه تمايز اين تشكل دانشجويي از ساير تشكل‌ها هم هست.

گروه بعدي "اتحاديه انجمن اسلامي دانشجويان مستقل دانشگاه‌هاي سراسر كشور" كه اختصاراً تحت عنوان «مستقل‌ها» صحبت مي‌كنيم. خب اين‌ها هم تشكل‌هايي بودند كه انجمن اسلامي بودند يا عضو دفتر تحكيم بودند يا نه در اعتراض به دفتر تحكيم وحدت، عضو دفتر تحكيم وحدت نبودند يعني انجمن اسلامي‌هايي كه در دانشگاه فعال بودند عضو دفتر تحكيم بودند يا نه عضو نشده بودند، اين‌ها در اعتراض به خط و مشي دفتر تحكيم وحدت از آن دفتر جدا شدند و در 13 آبان 1378 تحت عنوان "اتحاديه انجمن اسلامي دانشجويان مستقل سراسر كشور" شروع به فعاليت كردند. آن‌ها معتقد بودند كه دفتر تحكيم وحدت در آن دوره بازيچة احزاب سياسي خارج از دانشگاه قرار گرفته، در واقع اين‌ها سعي مي‌كردند كه آن استقلال نظر، استقلال رأي و استقلال عمل جنبش دانشجويي را حفظ كنند. شعار استقلال‌خواهي و مستقل بودن براي جنبش دانشجويي سر دادند. اين تشكل‌ها بنابراين با هم جمع شدند و اتحاديه انجمن اسلامي مستقل را تأسيس كردند.

اتحاديه انجمن مستقل، در آن دوره فعاليتي كه جريان‌هاي اصلاح‌طلب بر سر كار بود، خدمات بسيار بزرگي براي جامعه دانشگاهي انجام دادند. نيروهاي ارزشي دانشگاه‌هاي مختلف را جذب كردند، مشغول به فعاليت كردند، شعار استقلال هم سر دادند و الحمدلله تا الآن هم آن استقلال سياسي خودشان را حفظ كردند.

منظور از استقلال سياسي "استقلال جناحي" است، نه اينكه نسبت به مسائل سياسي بي‌تفاوت باشند، نه؛ اتفاقاً خيلي صريح‌ اللهجه نقطه نظرات و مواضع‌شان را اعلام مي‌كنند. بلکه نسبت به جناحين، چه چپ، چه راست، چه اصولگرا، چه اصلاح‌طلب آن استقلال سياسي خودشان را حفظ كردند و انشاءا... از اين به بعد هم حفظ خواهند كرد. اين تشكل يك شعار خيلي خوبي هم دارد. شعار اين‌ها يك شعار بسيار مهم و بسيار كاربردي و راهبردي است. و آن شعار اين است كه «نقد حكومت آري، نفي حاكميت هرگز» آن‌ها معتقدند كه شما به عنوان يك دانشجو مي‌توانيد نسبت به يك مسئولي، رئيس جمهوري، وزيري، وكيلي، يك ساختار سياسي‌اي، ساختار فرهنگي‌اي، يك سازماني در داخل جمهوري اسلامي ايران انتقاد كنيد و نقد كنيد، اما نبايستي آن چارچوب‌ها و ارزش‌هاي انقلاب و جمهوري اسلامي را نفي كنيد، اين حق را قائل نيستند. آن‌ها معتقدند شما مي‌توانيد به يك فردي ، يكي از مسئولين و كارگزاران حكومتي، چه چپ، چه راست، چه اصولگرا و چه اصلاح‌طلب نقد كنيد و منتقد باشيد. يكي از خصوصيات جنبش دانشجويي منتقد بودن است و انتقاد داشتن است اما من و شما حق نداريم ارزش‌هاي اسلامي و انقلابي و خط و مشي و انديشه‌هاي مقام معظم رهبري و حضرت امام(ره) را نفي كنيم. ارزش‌هايي كه به پاي آن‌ها خون شهدا ريخته شده، 240 هزار شهيد، خون دادند كه اين نهال ارزش‌ها در ايران رشد كند و ما حق چنين رفتاري را نداريم كه ارزش‌ها را نفي كنيم. خب اين شعار بسيار مهمي است و من هميشه در صحبت‌هايي كه دارم از اين شعار استفاده مي‌كنم و نمي‌دانم كه عزيزان چقدر وقت گذاشتند و به اين شعار رسيدند. بسيار شعار كاربردي و كليدي است.

انجمن اسلامي دانشجويان مستقل، فعاليت‌هاي زیادی دارد. اين‌ها هم انتخابات شوراي مركزي‌شان مداوم، مستمر و منظم برگزار مي‌شود و مثل جامعه اسلامي دانشجويان جزو دمكراتيك‌ترين تشكل‌هاي دانشجويي است. اغلب سال به سال دبيركل اتحاديه عوض مي‌شود. اعضاي شوراي مركزي عوض مي‌شود و نفرات بعدي مي‌آيند و جايگزين مي‌شوند و گردش نخبگان کاملاً بصورت دموكراتيك در اين تشكل اتفاق مي‌افتد. نفرات جديد مي‌آيند. ممكن است كه در روش‌ها اختلاف نظر هم داشته باشند، ولي در اصول كلي و بينش كلي مبتني بر اساسنامه اتحاديه انجمن اسلامي مستقل، رعايت مي‌شود.

فعاليت‌ ديگر اين تشكل، در حوزه فضاي مجازي است، مي‌شود گفت كه اتحاديه انجمن اسلامي دانشجويان مستقل دانشگاه‌هاي سراسر كشور نسبت به ساير تشكل‌ها در فضاي مجازي فعاليت بيشتري دارد. سايت خود اتحاديه تحت عنوان mostaghel.ir وجود دارد. من خواهش مي‌كنم دوستان عزيزي كه علاقمند هستند با اين تشكل فعاليت بكنند به سايت اين تشكل مراجعه بفرمايند.

يكي از كارهاي خوبي كه اين تشكل انجام داده و خيلي خوب است و ساير تشكل‌ها هم از بچه‌هاي انجمن اسلامي مستقل ياد بگيرند اين است كه اين دفتر آمده يك مركز مطالعات استراتژيك جنبش دانشجويي مسلمان را تأسيس كرده و اعضايي كه قبلاً عضو شوراي مركزي، عضور شوراي عمومي اتحاديه انجمن مستقل بودند اين‌ها ديگر رها نشدند و آن‌ها با اين مركز مرتبط هستند و فعاليت‌هاي علمي و تجربيات مديريتي‌شان را در آن مركز به رشته تحرير در مي‌آورند و دانشجوياني كه الآن دانشجو هستند از اين تجربيات استفاده می‌برند و بهره‌مند مي‌شوند.

در كنار اين،‌ برخي از اعضاي انجمن اسلامي دانشجويان مستقل دوباره سايت خبري دارند و آن هم سايت خبري بسيار معتبري است، شما هم مي‌توانيد تشكل خودتان را ضمن اينكه سايت كاملاً در واقع ارگان تشكل خودتان هست مي‌توانيد در كنار آن وب‌سايت يا وبلاگ‌هاي گروهي هم تأسيس كنيد كه اين هم مي‌تواند به تبليغ و ترويج انديشه‌هاي تشكل شما در دانشگاه‌ها و خارج از دانشگاه‌ها كمك كند.

انجمن اسلامي دانشجويان مستقل يك اقدام بسيار خوب ديگري هم دارد اين است كه آمده در وب‌سايت خودش نشريات دانشجويي را بارگذاري مي‌كند، به تعبير بهتر، شما اگر به اين سايت مراجعه بفرماييد مي‌بينيد كه در بخشي از اين سايت آمده به عنوان مثال يك نشريه‌اي در دانشگاه اروميه، در دانشگاه اروميه هم انجمن دانشگاه اروميه هم عضو اتحاديه انجمن مستقل است، آمده نشريه آن را هم در سايت خودش بارگذاري كرده، اين نشريه را بصورت PDF گذاشته، نشريه دانشگاه كاشان را مثلاً گذاشته، دانشگاه تهران را گذاشته و دانشگاه‌هاي مختلف كه عضو اين تشكل هستند. شما مي‌توانيد ضمن اينكه مثلاً در دانشگاه كاشان داريد درس مي‌خوانيد بدانيد كه بچه‌هاي مستقل در دانشگاه اروميه يا هر دانشگاه ديگري بدانيد كه آن‌ها دارند چه كار مي‌كنند، چه نشريه‌اي دارند و چه فعاليت‌هايي مي‌كنند؟ اين باعث مي‌شود كه بچه‌ها از يكديگر الگوبرداري كنند و از ايده‌هاي يكديگر بهره‌مند شوند.

 • تاریخ درج خبر: سه شنبه ١٣ آبان ١٣٩٣
 • شماره خبر: ٣٩٩٦٢٤
 • تعداد بازدید: 6758
برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پربازديد ترين
 • نقش هدایت تحصیلی وشغلی با توجه به ویژگی های فردی (استعداد ها ،علائق،جنسیت) ( 27364 )
 • بزرگداشت هفته دفاع مقدس ( 24905 )
 • برگزاری اولین کارگاه نشریات دانشجویی دانشگاه هرمزگان ( 16805 )
 • پرواز به مقصد آسمان ( 16682 )
 • گران قیمت ترین گوشی موبایل در جهان / تصاویر ( 16552 )
 • سرپرست جدید دانشگاه هرمزگان منصوب شد. ( 16441 )
 • اولین همایش فرهنگ و شعر عاشورایی (هم نوا با نی نوا) ( 16388 )
 • گرافیک: نصب هرگونه وعده دروغ، پیگرد الهی دارد ( 16018 )
 • تصویر منحصربفرد و زیبا از داخل حرم امام حسین/عکس ( 14981 )
 • دستاوردهای کلان انقلاب اسلامی-سطح منطقه ای ( 14830 )
 • اولین همایش فرهنگ و شعر عاشورایی "هم نوا با نی نوا" برگزار گردید. ( 14819 )
 • سبک زندگی دانشجویی١ ( 14649 )
 • مطالعات آمریکاشناسی-حوزه اقتصادی ( 14622 )
 • گزارش نهایی سانحه جاده قم منتشر شد/ معرفی مقصران حادثه مرگبار ( 14544 )
 • مفهوم وتبارشناسی تاریخی جنبش دانشجویی ( 14400 )
 • تریبون آزاد/گفتگوی آزاددانشجویی ( 14300 )
 • آیین تجدید میثاق با آرمانهای امام راحل و شهدا همزمان با شروع ایام مبارک دهه فجر در دانشگاه هرمزگان برگزار شد ( 14094 )
 • نقش مرد در حجاب زن و زیبایی زن در شخصیت مرد ( 13879 )
 • مهارتهای زندگی ( 13862 )
 • آنچه غرب کم داشت... ( 13566 )
 • آخرين مطالب
 • ختم قرآن کریم بعد از دو سال تلاوت روزانه
 • تیم والیبال بسیج دانشجویی دانشگاه هرمزگان در خانه حریف بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشگی نشد
 • سایت پرسمان پاسخگویی به سوالات دانشجویان
 • گزارش،تصویری از نمایشگاه انارگل و مراسم شب یلدا
 • گزارش تصویری از تریبون آزاد دانشحویی سازش باغرب آری یاخیر
 • دانشجو روزت مبارک
 • ثبت‌نام عتبات دانشگاهیان آغاز شد
 • نهمین یادواره شهدای گمنام دانشگاه هرمزگان
 • ثبت نام ازدواج دانشجویی
 • جشــن قرآني "رحـمـة للعالمين"
 • کانون خیریه سم سم
 • مدال‌آوران و قهرمانان کاروان ورزشی
 • فعالیت نمایشگاه‌ کتاب «چهل سال عزّت» از ۲۶ آبان در دانشگاه هرمزگان
 • دموكراسي در ايران وآمريكا
 • دورهمی صمیمانه در جمع دانشجویان خوابگاه پردیس باحضور حجت الاسلام قبله
 • برگزاری اولین مراسم شبی با شهدا در سال تحصیلی جدید
 • مراسم عزاداری شب شهادت حضرت رقیه(س) در هیئت محبین اهل بیت دانشگاه هرمزگان با سخنرانی حجت الاسلام شیخ زارع و مداحی کربلایی امیر شهابی برگزار شد.
 • مراسم وداع بامحرم با حضور پر شور دانشجویان در مسجد باقرالعلوم (ع) ودرجوار یادمان شهدای گمنام دانشگاه برگزار گردید.
 • ثبت نام عتبات دانشگاهیان
 • برگزاری جشن بیعت
 • یادواره شهدای گمنام دانشگاه هرمزگان
 • مراسم غبارروبی مزار شهدای گمنام
 • آغاز ثبت نام عتبات دانشگاهیان
 • برگزاری مراسم شب قدر بیست و یکم
 • برگزاری مراسم شب قدر
 • سفره ی افطار دانشجویی
 • برگزاری کرسی آزاد اندیشی
 • برگزاری جشن بزرگ مبعث
 • برگزاری مراسم اعتکاف
 • ثبت نام اعتکاف دانشگاهیان
 • مراسم شهادت حضرت فاطمه(س)
 • برگزاری مراسم شبی با شهدا
 • برگزاری مراسم شبی با شهدا
 • مصاحبه ی حجت الاسلام والمسلمین عبادی زاده
 • برگزاری مراسم هم اندیشی وحدت حوزه و دانشگاه
 • بالای صفحه